Zaawansowana ochrona danych w usłudze Microsoft Office 365

Wychodząc naprzeciw rozporządzeniom dotyczącym identyfikacji i odpowiedniego przechowywania danych osobowych (RODO) – Microsoft proponuje serię rozwiązań, które ułatwiają zarządzanie dokumentacją w sposób zgodny z przepisami. Ma się to przełożyć, jak zapewnia firma, na lepszą kontrolę nad przepływającymi informacjami i jest „naturalnym komponentem jej krajobrazu technologicznego”. Oto kilka funkcjonalności wchodzących w skład rozszerzonego planu Office365 Enterprise E3, które poprawią ochronę danych gromadzonych w skrzynce.

Legacy Hold – to w pełni zautomatyzowane przeniesienie całej zawartości skrzynki użytkownika na dodatkowy osobny zasób, do którego dostęp ma tylko administrator. Dzięki tej funkcji akcje wykonywane przez użytkownika (np. usunięcie wiadomości email) nie wiążą się z konsekwencją utraty danych, ponieważ cała poczta jest kopiowana w osobnym miejscu.

Rights Management Services (RMS) – dzięki temu narzędziu wiadomości są skutecznie szyfrowane. Zabezpieczenie to dotyczy możliwości edytowania, wyświetlania, daty aktywności oraz praw dostępu do sporządzonych danych.

eDiscovery – wysokiej jakości funkcja umożliwiająca przeszukiwanie zasobów Exchange, SharePoint, Skype w celu odnalezienia konkretnej frazy. Co istotne polecenie nie kończy się na pojedynczej komendzie, ale nakłada rozszerzoną procedurę wyszukiwania tzn. raz założone filtrowanie będzie cały czas na bieżąco śledzić wszystkie wymienione środowiska i automatycznie się aktualizować zgodnie z wytycznymi.

Data Loss Prevention (DLP) – zapewnia ochronę danych wysyłanych z firmy. Wprowadza możliwość nałożenia polityk bezpieczeństwa, które będą automatycznie filtrowały pocztę pod kątem wybranych przez użytkownika danych. Narzędzie to jest w pełni sterowalne, co wiąże się z możliwością wprowadzenia własnych zasad i regulacji.

– menadżer zgodności (Compliance Manager), współgra z wieloma usługami Microsoft Cloud i wychodzi naprzeciw złożonym regulacjom RODO (Art. 46). Krok po kroku rekomenduje podjęcie pożądanych przez użytkownika akcji i szacuje ryzyko związane z danymi osobowymi w czasie rzeczywistym. Posiada wygodny interfejs pulpitu, na którym wyszczególnione usługi poddawane są ocenie (Compliance Score) podsumowującej postępy w uzyskiwaniu zgodności (a także zalecenia dotyczące poprawy ochrony danych i ich zgodności).  Warto zauważyć, że przeprowadzone przez Microsoft badania wskazują, że ponad połowa firm w UE nie gospodaruje „wrażliwymi” danymi w sposób zgodny z nowymi wytycznymi RODO, a aż 92% stawia sobie za priorytet wprowadzenie odpowiednich zmian w kwestii bezpieczeństwa. Zespolone narzędzie MS do kontrolowania i śledzenia przepływu informacji, wydaje się być w tym względzie idealnym rozwiązaniem, by „automatycznie odkrywać, klasyfikować, oznaczać i chronić dokumenty”. Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść Office365 Enterprise E3 jest to, że jego narzędzia są w stanie rozpoznać ponad 80 typów wrażliwych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *