Zabezpiecz swój iPhone przed kradzieżą, zmieniając te ustawienia. Nie ryzykuj – lepiej być bezpiecznym niż potem żałować. (iOS 16, iOS 17)

Do niedawna kradzież iPhonów nie była opłacalna, dzięki funkcji zdalnego  blokowania, które skutecznie chroniło dostęp w przypadku kradzieży.Wraz z wprowadzeniem przez Apple zabezpieczenia „Advanced Data Protection”, początkowo dostępnego tylko w USA, ale teraz także w Polsce i innych krajach, sytuacja drastycznie się zmieniła.

Funkcja ta oferuje dodatkowe zabezpieczenie konta iCloud za pomocą unikalnego klucza szyfrującego, który znamy tylko my. Przestępcy znaleźli sposób aby wykorzystać to przeciwko nam. Wśród złodziei telefonów zyskuje popularność nowy sposób okradania, polegający na zdobyciu kodu blokady telefonu, co choć trudne, jest do zrealizowania. 

Gdy kod zostanie wpisany, złodziej przechodzi do głównego celu – przejęcia urządzenia wówczas sytuacja eskaluje błyskawicznie. Ofiara ryzykuje trwałą utratę dostępu do swojego konta iCloud oraz wszystkich przechowywanych tam danych, bez szans na ich odzyskanie.

Po tym kroku posiadacz konta traci pełen dostęp i nie ma możliwości odzyskania czy zmiany hasła bez specjalnego klucza odzyskiwania. Nawet wsparcie techniczne Apple nie jest w stanie udzielić pomocy.

Dalsze działania złodzieja, czy to żądanie okupu czy wykorzystanie telefonu w innych celach, zależą wyłącznie od niego. Co gorsza, dostaje on dostęp do poczty, wiadomości SMS, autentykatorów, zdjęć i innych prywatnych danych, a poszkodowany jest bezradny w tej sytuacji.

Aby się przed tym zabezpieczyć postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami:

  1. Aktywuj Face ID albo Touch ID i ustal co najmniej 6-cyfrowy kod blokady.

Ustawienia –> FaceID i kod –> Zmień kod

2. Zmień ustawienia, aby ukryć zawartość powiadomień SMS, chroniąc w ten sposób kody autoryzacyjne do banków i innych serwisów.

Ustawienia –> Wiadomości –> Powiadomienia –> Podglądy: Gdy odblokowany

Rekomendowane Konfiguracje:

3. Ogranicz dostęp do Centrum Sterowania oraz innych funkcji. Poniższe opcje najlepiej wyłączyć (Centrum powiadomień. Centrum Sterowania, Sterowanie Domem, Kasowanie Danych itp.).

Ustawienia –> Face ID i kod –> Ustaw znaczniki jak poniżej:

4. Włącz opcje „Wyślij ostatnią lokalizację” w „Znajdź mój iPhone”.

Ustawienia –> Apple ID –> Znajdź –> Znajdź mój iPhone –> Ustaw jak na poniższym slajdzie.

5. Ustawienie czasu przed ekranem:

–  W pierwszej kolejności zadbaj o ustawienie innego kodu do czasu przed ekranem niż do telefonu.

Ustawienia –> Czas przed ekranem –> Zmień kod Czasu przed ekranem

6. Kolejne czynności jakie należy wykonać:

Ustawienia –> Czas przed ekranem –> Ograniczaj treści i prywatność –> Zaznacz jak na poniższym slajdzie:

Zmiana kodu –> Nie pozwalaj

Zmiana danych konta –> Nie pozwalaj

Zachowanie czujności i zdrowego rozsądku stanowi pierwszoplanową obronę przed kradzieżą iPhone’a. W świecie technologii, to my sami odgrywamy kluczową rolę w ochronie naszych urządzeń przed złodziejami.