Jak tanio odzyskać utracone dane firmowe?

Jak tanio odzyskać utracone dane firmowe?

Zniknięcie danych z dysku komputera to jeden z koszmarów, który prześladuje wiele osób. Uzależnienie od cyfryzacji sprawiło, że na dyskach przechowujemy dziś prawie całe swoje życie. Zdjęcia z wakacji, pamiątkowe filmy, ulubioną muzykę i rzeczy związane z pracą. Koszty odzyskiwania danych są i tak bardzo duże. Potrafią one jednak niewymiernie wzrosnąć jeśli zależy nam na odzyskaniu danych firmowych, które w przeciwieństwie do pełnych sentymentów prywatnych zbiorów mają realną wartość, a bardzo często zawierają informacje o poufnym statusie.

Jak chronić się przed utratą firmowych danych?

Jak tanio odzyskać stracone dane? Cóż…po raz kolejny okazuje się, że lepszą metodą jest profilaktyka niż leczenie. Dane firmowe powinniśmy chronić w najlepszy możliwy sposób gdyż są one jednym z kapitałów, które posiada firma. Co ważne zrównoważony i dobrze przeprowadzony proces ochrony danych jest o wiele tańszy niż ich paniczne odzyskiwanie. Wiele firm zajmujących się odzyskiwaniem danych zdaje sobie sprawę z wartości tego co znajduje się na dostarczonych do nich dyskach i przez to znacznie podnosi ceny swoich usług.

Najlepszą metodą zapobiegania tego typu sytuacji jest regularne tworzenie kopii zapasowej.

Jak zatem najlepiej uchronić się przed przykrą niespodzianką jaką jest utrata firmowych danych? Istotne jednak jest nie tylko to czy w ogóle i jak często będziemy tworzyli kopie zapasowe, ale przede wszystkim gdzie będziemy je zapisywali! Bezpowrotnie mijają czasy kiedy małe i średnie firmy wyposażać się musiały w serwerownie. Usługi takie jak przechowywanie danych w chmurze pozwalają na bardzo swobodne i bezpieczne archiwizowanie danych. Co ważne przechowywanie danych w chmurze właściwie całkowicie eliminuje przykre niespodzianki związane z mechanicznymi uszkodzeniami sprzętu. Od zalania kawą przez włamanie po pożar. Jeśli zdecydujemy się archiwizować firmowe dane w chmurze żadna z wymienionych sytuacji nie będzie nam straszna.

Dane w chmurze i co dalej?

Oczywiście samo wykupienie usługi przechowywania danych w chmurze to zaledwie początek procesu ich zabezpieczania. Nawet najnowocześniejsze technologie oraz wiedza specjalistów nie wiele dadzą jeśli firma nie wdroży dokładnie opracowanego procesu przechowywania i archiwizowania danych. Ważne jest regularne wykonywanie kopii zapasowych w chmurze, a najlepiej automatyzacja tego procesu. Dzięki automatycznemu kopiowaniu danych jesteśmy sobie w stanie zagwarantować, że nigdy nie zapomnimy o wykonaniu kopii zapasowej w chmurze! Nie zapominajmy przy tym o chyba największej przewadze jaką przechowywanie danych w chmurze ma nad tradycyjnymi metodami archiwizowania firmowych danych. Dane w chmurze dostępne są dla nas przez 24 godziny na dobę z każdego punktu na świecie. Bez problemu możemy dzięki temu prowadzić prace z osobami z całego globu udostępniając im nawet duże pliki bez potrzeby korzystania z narzędzi takich jak choćby WeTransfer.

Szyfrowanie danych firmowych

Jeszcze lepsze zabezpieczenie danych firmowych przechowywanych w chmurze (i nie tylko) możliwe jest dzięki wprowadzeniu szyfrowania. Dotyczy to zarówno szyfrowania połączeń jak i szyfrowania danych (zarówno tych zamieszczonych w chmurze jak i na komputerach firmowych). Ilość narzędzi i aplikacji szyfrujących dostępnych na rynku jest ogromna. Zaczynając choćby od BitLocker, który dostępny jest w większości wyższych wersji systemu Windows (od Windows 7 Enterpirse w górę) na TrueCrypt, który pomimo zakończenia projektu wciąż rozwijany jest przez niezależnych informatyków, kończąc. Szyfrowanie danych w chmurze możliwe jest dzięki aplikacji CloudFogger, która w prosty sposób zabezpiecza pliki przechowywane na Dropbox, OneDrive czy Google Drive. Podobne funkcjonalności oferują AxCrypt czy  BoxCryptor. Najbardziej zaawansowani i wymagający użytkownicy z pewnością zachwycą się Gpg4win. Wymienione aplikacje to jednak zaledwie część rynku i najpopularniejsze nazwy. Specjaliści z Lemon Pro bardzo chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat zabezpieczenia i szyfrowania firmowych danych.

Jak widać możliwości prostego i skutecznego szyfrowania danych firmowych, a co za tym idzie jak najlepszego ich zabezpieczania jest bardzo wiele. Metody te w połączeniu z duplikacją danych oraz konsekwentnym i systematycznym wykonywaniem kopii zapasowych w chmurze zagwarantują, że koszmarny sen o utracie wszystkich firmowych danych nie powinien się nigdy spełnić.