Audyt informatyczny – Co to jest i po co go przeprowadzać?

Zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności systemów IT to zadanie, jakie stoi przed każdą firmą. Z pomocą przychodzi audyt informatyczny — niezastąpione narzędzie, które zapewni skuteczną ochronę infrastruktury IT każdego przedsiębiorstwa. Wyjaśniamy, na czy polega i kiedy warto go przeprowadzić.

Na czym polega audyt informatyczny?

Jest to proces, który pozwala firmom na przetestowanie i ocenę stanu cyberbezpieczeństwa. Ocena ta obejmuje przede wszystkim oprogramowanie, systemy informatyczne, działanie sprzętu komputerowego, a także całą infrastrukturę IT. Podczas audytu informatycznego ocenie poddane zostają sieci, systemy, aplikacje, bazy danych oraz wszelkie pozostałe technologie o charakterze informatycznym.

Jego zadaniem jest wykazanie, czy systemy informatyczne są odpowiednio zabezpieczone, czy działają prawidłowo, efektywnie i zgodnie z aktualnymi politykami bezpieczeństwa. Taka usługa może obejmować różne dziedziny, w tym m.in. zarządzanie projektami, ryzykiem, wiedzą, czy systemami zabezpieczeń.

Na podstawie przeprowadzonej analizy audytorzy są w stanie zidentyfikować napotkane problemy czy niezgodności, a następnie w oparciu o nie zaproponować skuteczne rozwiązania, które zwiększą efektywność i – przede wszystkim – bezpieczeństwo systemów informatycznych.

Audyt bezpieczeństwa IT może obejmować między innymi takie usługi jak:

 • identyfikacja zagrożeń,
 • ocena haseł i strategii dostępu,
 • ocena oprogramowania zabezpieczającego,
 • weryfikacja serwerów,
 • znalezienie nieautoryzowanych punktów dostępu,
 • wzmocnienie zabezpieczeń sieciowych,
 • ocena tworzenia kopii zapasowych,
 • ocena stanu oprogramowania i systemów operacyjnych,
 • zabezpieczenie danych wrażliwych,
 • weryfikacja systemu zarządzania.

Kto może skorzystać z usług audytu informatycznego?

Audyt systemów informatycznych jest wskazany w przypadku każdego, kto chce zweryfikować poprawność funkcjonowania systemów IT i zidentyfikować ewentualne zagrożenia w swojej firmie.

Bardzo często korzystają z niego średniej wielkości przedsiębiorstwa. Dlaczego tak się dzieje? Małe i średnie firmy o wiele częściej stają się celem ataków cybernetycznych. Mają one stosunkowo ograniczony budżet, w związku z czym nie inwestują zbyt dużo pieniędzy w systemy ochronne, które w efekcie tego są słabsze. Cyberprzestępcy są przez to w stanie o wiele łatwiej zidentyfikować sposoby na skuteczny atak. Kiedy natomiast ten nastąpi, niewielkie przedsiębiorstwa, które nie dysponują wyspecjalizowanym zespołem IT, nie są w stanie od razu zniwelować jego skutków.

Zagrożone są jednak wszystkie firmy czy organizacje. Hakerzy nieustannie szukają luk w zabezpieczeniach, a każda, nawet najlepsza infrastruktura IT posiada słabe punkty. Bardzo często najsłabszym ogniwem są sami użytkownicy sieci. Są oni szczególnie narażeni na cyberataki, których w wielu przypadkach nie da się uniknąć. Wystarczy drobny błąd w konfiguracji nawet najlepszego narzędzia, by całkowicie straciło ono swoją skuteczność. Oferowana przez nas obsługa informatyczna firm w Warszawie pomaga zapewnić odpowiednie wsparcie pracownikom, aby uniknąć ich błędu.

Jak przygotować się do audytu?

Audyt bezpieczeństwa systemów informatycznych wymaga odpowiedniego przygotowania. Istotne jest przede wszystkim dokładne ustalenie zakresu działań audytora oraz oczekiwań co do wyników badania. Oto kilka podstawowych kroków, o których warto pamiętać:

 1. ustalenie terminu przeprowadzenia kontroli,
 2. określenie dokładnego celu i zakresu audytu, stworzenie listy punktów wymagających oceny,
 3. wyznaczenie osób, które będą brały udział w badaniu,
 4. przygotowanie niezbędnej dokumentacji związanej z systemami bezpieczeństwa,
 5. zidentyfikowanie problemów wewnętrznych,
 6. zapewnienie dostępu do wszystkich zasobów,
 7. utworzenie specjalistycznego zespołu, który będzie posiadał odpowiednie narzędzia.

Jak często przeprowadzać audyt informatyczny?

Częstotliwość przeprowadzania audytu bezpieczeństwa IT zależy od potrzeb konkretnej działalności. Znaczenie ma głównie złożoność systemów informatycznych, stopień ryzyka, czy wymagania regulacyjne. Możliwe jest zarówno przeprowadzenie jednorazowego badania jak i regularne sprawdzanie stanu zabezpieczeń. Oto popularne opcje:

 • jednorazowa ocena — doraźna, często po incydencie cyberataku,
 • okresowy audyt – wykonywany co jakiś czas, najlepiej mniej więcej raz do roku,
 • regularny audyt – pozwala na cykliczne potwierdzanie zgodności stwierdzonej podczas poprzedniej oceny.

Zalecane jest jednak, by audyt informatyczny był przeprowadzany regularnie, nie rzadziej niż raz na rok. W przypadku firm działających w branży o zwiększonym ryzyku, a także tych, które w swojej bazie posiadają dużą ilość danych wrażliwych, audyt powinien odbywać się częściej, mniej więcej co pół roku lub nawet co kwartał.

Audyt systemów informatycznych powinien mieć miejsce również wtedy, gdy w systemach informatycznych następują istotne zmiany, jak np. wdrożenie nowych systemów, aplikacji, zmiana dostawcy IT.

Co zapewnia audyt informatyczny?

Regularny audyt informatyczny pozwala maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo firmy. Złośliwe oprogramowanie i techniki hakerów są ciągle udoskonalane, rozwijają się, w związku z czym nieustannie pojawiają się nowe zagrożenia.
W firmach i instytucjach na bieżąco zmienia się z kolei infrastruktura informatyczna, dołączają do niej nowi użytkownicy, wdrażane są nowe procedury i nowe polityki bezpieczeństwa. To wszystko tworzy ciągły proces, w którym wszystko jest dynamiczne, nawet jeśli przejścia są powolne.

Zmianie ulegają też sposoby ochrony. Bezpieczna firma musi posiadać nowoczesne systemy zabezpieczające. Regularny audyt pozwala na wprowadzanie najbardziej aktualnych zabezpieczeń dopasowanych do bieżącego stanu sieci. Dane z poprzednich audytów mogą się dezaktualizować, a nowe rozwiązania często okazują się bardziej skuteczne. Opieka informatyczna dla firm w Warszawie od Lemon Pro to rozwiązanie, które pozwala w pełni skupić się na prawidłowym funkcjonowaniu działalności, bez zmartwień o bezpieczeństwo IT.