Usługi chmurowe w Polsce, dlaczego warto w nie inwestować?

Usługi chmurowe w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem i skutecznie wypierają dotychczasowe „stacjonarne” rozwiązania informatyczne. Oprogramowanie komputerowe w wersji pudełkowej? To coraz rzadziej wybierana opcja! Zarówno osoby prywatne, jak i właściciele firm wielu branż częściej wybierają oprogramowanie typu SaaS i korzystają z innych usług w chmurze (np. kompletnej infrastruktury informatycznej w modelu IaaS). Czy warto inwestować w technologie chmurowe w Polsce? Sprawdzamy!

Co to jest cloud computing?

Cloud computing jest chmurą obliczeniową. Polega na przetwarzaniu danych, udostępnianiu ich i gromadzeniu za pośrednictwem dostawcy usługi. Cloud computing przekazywana jest w formie sieci zasobów: przestrzeni dyskowej, usług, dostępu do baz danych, czy udostępnieniu mocy obliczeniowej za pośrednictwem sieci internetowej.

Na czym polega przetwarzanie w chmurze? Korzyści

Aby zrozumieć, ile korzyści może przynieść inwestycja w rozwiązania chmurowe, w pierwszej kolejności warto przybliżyć pojęcie chmury. Przetwarzanie chmurowe, które potocznie nazywane jest po prostu chmurą, jest procesem, który umożliwia szybkie udostępnianie, gromadzenie i przetwarzanie różnorodnych danych i zasobów obliczeniowych na żądanie. Chmura działa zazwyczaj na zasadzie pobierania opłat za faktyczne użytkowanie aplikacji, czy oprogramowania.

Korzyści płynące z wyboru rozwiązań chmurowych dla firmy obejmują łatwy, samoobsługowy dostęp do zasobów IT, co przekłada się na oszczędności związane z infrastrukturą informatyczną. Nie trzeba inwestować w kosztowną serwerownię i zatrudniać pracowników, którzy będą nadzorować jej pracę.

Kolejną z zalet chmury jest szybkie i bezproblemowe skalowanie, które przekłada się na wysoką elastyczność zasobów. Finalnie – prawdziwe oszczędności wynikają z opłat za korzystanie z chmury. W modelu SaaS płaci się tylko za to, co faktycznie jest niezbędne, a wiele modeli płatności opiera się na subskrypcji, czy odnawialnej (lub nie) licencji na użytkowanie.

Oprogramowanie chmurowe nie wymaga również czasochłonnych instalacji na urządzeniach wykorzystywanych przez użytkowników chmury. Oznacza to brak konieczności inwestowania w coraz to nowszy sprzęt, który „udźwignie” wymagania technologiczne (tak, jak w przypadku tradycyjnego oprogramowania zainstalowanego na urządzeniu). Przetwarzanie chmurowe umożliwia również łatwiejsze wykonywanie pracy zdalnej, która nie zna ograniczeń terytorialnych!

Opisując rozwiązania chmurowe warto poruszyć również model Paas. To rozbudowane środowisko informatyczne udostępnianie w formie usługi. Na takich platformach można znaleźć wszystko, co niezbędne do tworzenia aplikacji w chmurze i udostępnianie ich dalszym użytkownikom. To rozwiązanie, które ogranicza koszty związane z utrzymaniem rozbudowanej platformy sprzętowej. Nie trzeba inwestować w specjalistyczne oprogramowanie i serwerownie – wystarczy dostęp do internetu i przedmiotowej usługi chmurowej.

Przykłady i modele usług chmurowych

Wszystkie najlepsze aplikacje dostępne w środowisku  Microsoft Azure, Microsoft 365, a także oprogramowanie SAFEQ, dostępne są w środowisku chmurowym! Do modeli usług chmurowych zaliczane są:

  • SaaS – oprogramowanie jako usługa (np. Microsoft Office 365),
  • PaaS – platforma jako usługa (np. Amazon Web Services),
  • IaaS – infrastruktura jako usługa (np. maszyny wirtualne w Microsoft Azure)
  • Chmury prywatne (np. serwer lokalny z wirtualizatorem Hyper-V)

Przez producentów rozwiązań chmurowych coraz częściej wykorzystywane są również opcje hybrydowe, które polegają na połączeniu funkcjonalności wymienionych typów chmury.

Czy warto inwestować w rozwiązania chmurowe w Polsce?

Zakłada się, że stopień wykorzystania usług chmurowych w Polsce wzrośnie nie tylko w najbliższych latach, ale nawet… miesiącach! Już teraz trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw bez usług takich jak chmura dla firm, a galopująca cyfryzacja nie daje szans na wycofanie się z wdrażania nowoczesnych technologii w strukturze IT. To, że przyszłość należy do chmury, jest już stwierdzeniem oczywistym, które nie budzi zaskoczenia. Zatem o wiele lepiej byłoby zadać pytanie: kiedy warto zainwestować w chmurę?

Zarówno małe firmy, jak i duże przedsiębiorstwa powinny rozpocząć wdrażanie rozwiązań chmurowych jak najszybciej. Jest to konieczne do dopasowania struktury informatycznej do nowoczesnych technologii, które coraz rzadziej dostępne są w innej niż chmura wersji. Odbiorcy usług i klienci polskich firm mają również coraz większe oczekiwania. Wygoda związana z załatwianiem spraw online, podpisywanie dokumentów cyfrowych, umawianie wizyt online i wiele innych spraw – aby je umożliwić odbiorcom usług – konieczna jest rozbudowa infrastruktury IT o rozwiązania chmurowe.

Do naszych specjalizacji zaliczana jest kompleksowa  obsługa informatyczna firm w Warszawie. Jeżeli Twoim celem jest nowoczesna i bezpieczna firma, zachęcamy do skorzystania z naszej branżowej wiedzy i współczesnych rozwiązań informatycznych. Opieka informatyczna dla firm w Warszawie przeniesie Twoje przedsiębiorstwo na nowy, wyższy poziom! Zobacz, jak w łatwy sposób usprawnić procesy informatyczne w Twoim przedsiębiorstwie — zachęcamy do kontaktu i sprawdzenia naszej pełnej oferty.