Co to jest outsourcing IT?

Nie wszystkie firmy posiadają własny dział informatyczny, dlatego dobrym rozwiązaniem dla nich jest outsourcing IT. Szczególnie małe podmioty ze względu na wysokie koszty nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie informatyków czy zakup całej infrastruktury technicznej. Przedsiębiorstwa te zmagają się więc z niewłaściwym zarządzaniem procesami wewnętrznymi i często niesprawnie działającymi urządzeniami. Skutecznym sposobem na optymalizację ich pracy i efektywne zarządzanie zasobami, przy niedużych kosztach jest outsourcing informatyczny. Wyjaśniamy, czym jest, jakie może mieć formy oraz przedstawiamy korzyści, które przynosi dla firm.

Outsourcing IT — co to jest?

Sam termin outsourcing jest połączeniem trzech wyrazów: outside – resource – using, oznaczającym strategię biznesową opierającą się na skorzystaniu z usługi zewnętrznej. Outsourcing usług IT oznacza więc delegowanie całego zakresu działań związanych z wykorzystywanymi w pracy programami i aplikacjami, urządzeniami komputerowymi, przetwarzaniem i zabezpieczaniem danych czy pomocy w codziennej pracy w razie problemów z działaniem systemów IT.

Celem outsourcingu IT dla firm jest redukcją kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury i obsługi informatycznej. Jednak korzyści jest znacznie więcej. Organizacja korzystająca z niego ma zapewnione pełne wsparcie, wszystkie aktualizacje systemowe czy prawidłowe przechowywanie danych z dbałością o ich poufność. Można powiedzieć, że jest to bezpieczna firma. Usługi tego rodzaju są powszechnie dostępne, świadczy je np. Lemon Pro, który oferuje opiekę informatyczną dla firm w Warszawie i całej Polsce, a także za granicą.

Jakie są formy outsourcingu IT?

Można wyróżnić trzy podstawowe formy outsourcingu IT, z których mogą korzystać firmy. Wybór najbardziej dopasowanego do potrzeb modelu pozwala im na osiągnięcie maksymalnych korzyści.

Outsourcing IT pełny

Jest to kompleksowa obsługa IT firm, która polega na powstaniu zewnętrznego działu IT złożonego ze specjalistów z różnych dziedzin. Przypisany do danej organizacji zespół proponuje i wdraża wszystkie rozwiązania odpowiedzialne za sprawne działanie i bezpieczeństwo całej infrastruktury informatycznej. Stanowi też bieżące wsparcie w działalności biznesowej obsługiwanego przedsiębiorstwa, szczególnie przydatne w sytuacjach kryzysowych.

Pełny outsourcing najbardziej przypomina posiadanie własnego działu IT, ale umożliwia maksymalną redukcję kosztów. Jest lepszą alternatywą niż zatrudnienie etatowego informatyka, bo daje większe możliwości i zakres obsługi.

Outsourcing IT częściowy

To wsparcie informatyczne dla firm polegające na obsłudze wybranych obszarów infrastruktury, które mają pewien wyodrębniony rodzaj autonomii. Dzięki niemu możliwe jest swobodne zarządzanie np. serwerami, backupem, siecią czy Help Deskiem. Z tego modelu mogą korzystać zarówno małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, jak i przedstawiciele sektora publicznego, którzy nie chcą powierzać wszystkich zadań związanych z IT podmiotom zewnętrznym. Może to wynikać z posiadania przez nie autorskich lub specjalistycznych rozwiązań teleinformatycznych, których wolą nie ujawniać firmom zewnętrznym.

Outsourcing IT dedykowany

Usługa ta sprawdzi się w firmach, które mają ograniczone możliwości budżetowe, ale chcą skorzystać z tej formy opieki informatycznej. Zakres realizowanych usług jest tutaj okrojony, dlatego doskonale sprawdzi się w działalnościach, które nie są w pełni uzależnione od infrastruktury informatycznej. Outsourcing dedykowany umożliwia optymalne wykorzystanie zasobów zewnętrznych przy minimalnym obciążeniu budżetu.

Lokalny czy zdalny outsourcing IT?

Niezależnie od powyższych form współpracy outsourcing IT można podzielić na zdalny i lokalny. Czym się one od siebie różnią?

Offshoring, czyli outsourcing zdalny daje firmom możliwość zlecania zdań z zakresu IT podmiotom zlokalizowanym nawet na znacznych odległościach geograficznych od ich siedziby, np. zlecanie zadań firmom outsourcingowym z Azji. Przez długi czas była to najpopularniejsza forma, ze względu na możliwość znacznego obniżenia kosztów, bo tamtejsze rynki miały dużo niższe stawki w porównaniu o zachodnich.

Jednak ostatnie lata odwróciły ten trend. Niestabilna sytuacja polityczna i gospodarcza, problemy z komunikacją, duże różnice kulturowe sprawiają, że coraz bardziej stawia się na usługi firm outsourcingowych z bliższych lokalizacji, np. z Europy Wschodniej i Centralnej, które są bardzo konkurencyjne wobec Azji.

Nearshoring, czyli outsourcing lokalny jest teraz bardziej atrakcyjny dla wielu firm. Polega on na działaniach w grupie lokalnej, bliższej kulturowo i geograficznie zleceniodawcy usług. Wbrew pozorom nie musi on wcale być niekorzystny cenowo, bo dynamicznie rozwijający się rynek europejski, w tym polski oferuje atrakcyjne ceny. Z punktu widzenia zagranicznych inwestorów mogą one śmiało konkurować z rynkami azjatyckimi. W dodatku działanie na rynku lokalnym wiąże się z mniejszym ryzykiem, a często i lepszą jakością usług. W Polsce jest wiele firm oferujących kompleksowy outsourcing IT, np. Lemon Pro zajmujący się obsługą informatyczną firm w Warszawie i całym kraju, a także za granicą.

Jakie korzyści daje outsourcing IT dla firm?

Zewnętrzna opieka informatyczna to wygoda, obniżenie kosztów zatrudnienia i brak wydatków na utrzymanie własnego działu IT czy szkolenia. Ponadto firmy mogą dokładnie określić budżet i zakres usług, których potrzebują, co przekłada się na zadowolenie ze współpracy. Usługa outsourcingu informatycznego gwarantuje:

  • fachowe wsparcie specjalistów z dużym doświadczeniem, z reguły każdy z klientów ma przypisany dedykowany zespół odpowiadający za obsługę,

  • dostęp do najnowszych technologii,

  • poprawę wydajności pracy poprzez wdrażanie nowych rozwiązań,

  • poprawę cyberbezpieczeństwa,

  • wsparcie w sytuacjach problemowych (Help Desk).

Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na współpracę z zewnętrzną firmą informatyczną, nie muszą już troszczyć się o wiele spraw organizacyjnych, takich jak: zarządzanie zespołem IT, zakup i aktualizacja oprogramowań czy szkolenia dla personelu podnoszące wiedzę z zakresu obsługi IT.

Outsourcing informatyczny dla firm od Lemon Pro

Doświadczona i profesjonalna firma outsourcingowa to dla firmy partner, który jest współodpowiedzialny za jej sukces i rozwój. Takim specjalistą jest Lemon Pro, który w ramach opieki informatycznej dla firm oferuje m.in.:

  • migrację danych do chmury,

  • dostarczenie narzędzi do pracy w ramach stałego zryczałtowanego abonamentu,

  • opiekę nad całą strukturą komunikacji wewnętrznej w chmurze dla firm lub w systemie hybrydowym,

  • pomoc użytkownikom w codziennej pracy przy problemach z IT (Help Desk).

Wsparcie świadczy na terenie Warszawy oraz całego kraju. Z oferty mogą skorzystać nawet małe firmy zatrudniające do 10 osób. Jej zakres jest elastycznie dopasowywany do potrzeb klienta i specyfiki jego biznesu. Outsourcing IT to rozwiązanie, które pozwala skupić się na prawdziwych celach działalności biznesowej, a kwestie obsługi pozostawić profesjonalistom.