Jak zadbać o bezpieczeństwo informacji w firmie?

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni ma kluczowe znaczenie dla każdego przedsiębiorstwa bez względu na jego wielkość. Obowiązek ochrony informacji znajdujących się na firmowych nośnikach nakładają na nie przepisy o RODO. Jednak ewentualny wyciek danych klientów, pracowników, haseł do poczty czy kont bankowych może spowodować też straty finansowe i wizerunkowe bardzo trudne do odrobienia. W artykule podpowiadamy jak zadbać o bezpieczeństwo komputerów i danych w firmie.

9 sposobów ochrony danych firmowych

O cyberbezpieczeństwo w firmie można dbać na wiele sposobów. Wybór najtrafniejszych z nich zależy od indywidualnej sytuacji danej organizacji, tj. jej wielkości, ilości danych, które mają być chronione czy zagrożeń, jakie w niej występują. Ważne jest, aby pamiętać o zabezpieczeniu zarówno informacji w formie cyfrowej, jak i fizycznej oraz ciągłym monitoringu bezpieczeństwa IT w firmie i w razie potrzeby podejmowaniu reakcji. Poniżej przedstawiamy sposoby na zapewnienie ochrony danych.

Kopie zapasowe

Bezpieczna firma to taka, która nie tylko zapobiega zagrożeniom, ale jest również przygotowana na wypadek utraty danych niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania. Regularnie tworzone kopie zapasowe, dają możliwość ich odzyskania w przypadku problemów ze sprzętem, awarii, ataku hakerów i innych sytuacji kryzysowych.

Zapasowe kopie plików z danymi można przechowywać na dyskach, w chmurze lub specjalnie do tego utworzonej nowej serwerowni, co jednak jest rozwiązaniem dość drogim. Można też skorzystać z opieki informatycznej dla firm, świadczonej przez wyspecjalizowane w branży IT organizacje, która zwykle zawiera regularne wykonywanie backupów.

Bezpieczne hasła

Stosowanie mocnych haseł dostępu to najtańszy i najprostszy sposób na bezpieczeństwo informacji w firmie. Jeśli zawierają odpowiedni poziom trudności, dają czas na zablokowanie ataku hakerskiego oraz skutecznie ograniczają dostęp do danych niepowołanym osobom. Bezpieczne hasło składa się z cyfr, małych i wielkich liter oraz znaków specjalnych. Warto unikać łatwych do rozszyfrowania imion, dat urodzenia czy wyrazów. Hasła należy zmieniać co kilka miesięcy.

Przy pomocy haseł trzeba zabezpieczać komputery służbowe, konta pocztowe, programy komputerowe, dostęp do serwerów i pliki z danymi poufnymi. Do utworzonych haseł warto stosować zasadę ograniczonego zaufania i dostęp do nich powierzać tylko gronu pracowników, którzy pracują z tymi zasobami.

Regularne aktualizacje oprogramowania

Tworzenie aktualizacji programów ma na celu m.in. usunięcie luk i błędów w zabezpieczeniach znalezionych we wcześniejszych wersjach. Dlatego ich regularne wykonywanie jest tak ważne. Dzięki najnowszej edycji oprogramowania czy to antywirusowego, czy jakiegokolwiek innego używanego w firmie zmniejsza się zagrożenie za strony cyberprzestępców, a także ryzyko awarii czy błędów systemowych. Dla komputerów i sieci firmowych przetwarzających dziennie setki ważnych danych i informacji aktualne oprogramowanie jest bardzo ważne.

Przechowywanie danych na serwerach

Dane przechowywane tylko na komputerach stacjonarnych nie są bezpieczne. Bezpieczeństwo informatyczne w firmie w dużo lepszym stopniu zapewnia korzystanie z serwerów własnych lub zewnętrznych, znajdujących się w tzw. data center. Można wykupić część lub cały serwer (tzw. dedykowany), a w obu przypadkach dostęp do niego jest nieograniczony.

Przechowywane na takim nośniku dane są zabezpieczane przez firmy oferujące tę usługę. Coraz powszechniejsze są serwery chmurowe.

Zapewnienie bezpieczeństwa stronom firmowym

Korzystanie z protokołów sieciowych SSL to obecnie standard szyfrowania na stronach internetowych. Zapewnia on poufność transmisji danych przesyłanych tą drogą. Każda witryna przedsiębiorstwa wykorzystywana do komercyjnego działania w sieci powinna być nim zabezpieczona. Dotyczy to w takim samym stopniu stron i sklepów firmowych, jak i serwisów tematycznych, forów czy blogów, szczególnie jeśli korzystają z logowania i obsługi płatności.

Zapewnienie bezpieczeństwa klientom pozostawiającym swoje dane na stronie poprzez założenie profilu lub dopisanie się do listy mailingowej buduje też zaufanie do firmy.

Firmowa polityka bezpieczeństwa

Dobrze skonstruowana i prawidłowo wdrożona polityka bezpieczeństwa to doskonałe narzędzie do zapewnienia ochrony danych firmowych. Musi być precyzyjnym zbiorem procedur, na podstawie których dana organizacja buduje, zarządza i udostępnia wewnętrzne dane, dokumenty i zasoby informatyczne. Oprócz tego powinna zawierać opis sposobów korzystania z kont użytkowników i oprogramowania, a także wszelkie przewidywane możliwości wycieków lub utraty danych wraz ze szczegółowymi scenariuszami działań w takich przypadkach.

Aby spełniała swoją rolę zabezpieczenia przed utratą informacji firmowych, stosować się do niej ściśle muszą wszyscy pracownicy.

Pomoc specjalistów i zaufanego oprogramowania — outsourcing informatyczny

Bezpieczeństwo firmy w cyberprzestrzeni mogą zapewnić wyłącznie sprawdzone oprogramowania i zabezpieczenia — narzędzia stworzone przez wyspecjalizowane firmy. Warto powierzyć ich wybór, a nawet obsługę zewnętrznym specjalistom, czyli postawić na outsourcing informatyczny. Tylko doświadczenie w tej dziedzinie zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa.

Obsługa informatyczna firm w Warszawie oferuje m.in.: właściwy dobór i instalację programów wirusowych, kontrolę dostępu, testy penetracyjne czy bezpieczne przechowywanie danych. Dzięki skorzystaniu z takiej kompleksowej oferty można się skupić tylko na własnej działalności, a kwestię ochrony zostawić specjalistom w dziedzinie IT.

Regularne testy penetracyjne

Testy penetracyjne, czyli kontrolowane ataki na system to jeden z elementów audytu bezpieczeństwa. Przy ich pomocy wykrywane są luki w systemie wymagające zabezpieczenia lub wzmocnienia. Dla skuteczności pentesty powinny być przeprowadzane regularnie, z częstotliwością dostosowaną do potrzeb danej firmy.

Testowanie kończy opracowanie szczegółowego raportu, na podstawie którego wdrażane są zmiany. Skuteczność testów penetracyjnych zależy od wiedzy i doświadczenia wykonujących je osób, dlatego należy to powierzyć firmom z branży IT, które mają wykwalifikowanych pracowników i zaawansowane narzędzia.

Edukacja pracowników z zakresu bezpieczeństwa

Wiedza o potencjalnych zagrożeniach i o tym, jak się przed nimi chronić jest lepszym zabezpieczeniem niż najbardziej restrykcyjne zakazy i nakazy. Z tego względu warto zadbać o edukację pracowników w tym zakresie, zwłaszcza że ich nieświadome działania doprowadzają do wycieku danych częściej niż ataki hakerskie. Najlepiej organizować regularne szkolenia lub spotkania pracowników ze specjalistą ds. bezpieczeństwa IT w firmie.

Podsumowanie

Zapewnienie bezpieczeństwa informacji w firmie to poważne wyzwanie dla każdej z nich. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania zewnętrznym specjalistom jak Lemon Pro, zapewniającym kompleksową opiekę informatyczną.