Bezpieczna firma, czyli jak zadbać o poufność informacji i bezpieczeństwo danych w firmie?

Czy w dobie ciągłego zagrożenia cybernetycznego oraz braku odpowiednich procedur w wielu przedsiębiorstwach, bezpieczna firma jest w ogóle możliwa? Takie pytanie nasuwa się naturalnie po lekturze dwóch niezależnych raportów, które wyraźnie pokazują, że polski biznes jest nieprzygotowany na zagrożenia, jakie wiążą się z obecnością w sieci. Raport PwC nie bez powodu próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego przedsiębiorstwa liczą na szczęście w walce z cyberprzestępcami. Problem jeszcze wyraźniej widać, jeżeli sięgniemy do raportu Vecto, z którego wynika, że ponad 78% pracowników korzysta ze sprzętu służbowego w celach prywatnych. Nie będziemy się jednak zastanawiać, czy bezpieczna firma jest w zasięgu Twoich możliwości – zaprezentujemy natomiast wskazówki, dzięki którym przekonasz się, jak ważny jest audyt bezpieczeństwa informacji.

1. Edukacja

Bezpieczna firma stanie się rzeczywistością tylko wtedy, gdy pracownicy będą mieli dostęp do wiedzy – odpowiednia edukacja stanowi fundament bezpieczeństwa IT. Dlaczego? Świadomość potencjalnych zagrożeń oraz wiedza o tym, jak skutecznie się przed nimi chronić, daje lepsze efekty niż restrykcyjne i niezrozumiałe procedury.  

Drugą kwestią jest regularny dostęp do wiedzy na temat najnowszych trendów i rozwiązań stosowanych w zakresie bezpieczeństwa informacji. Od razu ostudzimy Twój zapał – samodzielne wyszukiwanie wiadomości w Internecie, może się skończyć podobnie jak próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, co mi dzisiaj dolega. Niestety, większość informacji dostępnych w sieci jest zbyt ogólna, aby można było z nich skutecznie skorzystać. Co w takiej sytuacji zrobiłaby bezpieczna firma?

Zdecydowałaby się nie tylko na audyt bezpieczeństwa informacji, ale również regularne spotkania z dedykowanym specjalistą (organizowane co miesiąc lub co dwa miesiące). Takie rozwiązanie zapewnia stały dostęp do specjalistycznej wiedzy, która ułatwi zarządzanie bezpieczeństwem informacji. Możesz mieć wątpliwości, jaki sens ma inwestycja w edukację zespołu – weź jednak pod uwagę, że aż 1/3 firm wskazuje, że to właśnie pracownicy stanowią podstawowe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych w firmie.  

2. Zabezpieczenie kanałów komunikacji

Niezbędnym elementem bezpieczeństwa informacji jest odpowiednie zabezpieczenie kanałów komunikacji – do tego niezbędna jest świadomość, jakie programy i urządzenia w firmie pełnią na co dzień funkcję komunikatora. Brak kontroli nad kanałami komunikacji oznacza między innymi ryzyko:

  • infekcji złośliwym oprogramowaniem typu ransomware,
  • spowolnienia działania lub braku dostępu do sieci,
  • wyciek danych dotyczących klientów lub pracowników,
  • utratę lub uszkodzenie danych. 

Czy przedsiębiorstwo musi samodzielnie mierzyć się z wyzwaniem, jakim jest bezpieczeństwo informacji w sieci? Niekoniecznie, choć działania warto rozpocząć od szyfrowania transmisji danych (SSL), natomiast profesjonalna obsługa informatyczna firm w Warszawie będzie w stanie podsunąć skuteczniejsze rozwiązania, dzięki którym Twoja firma będzie bezpieczna. Dzięki temu możliwe będzie kompleksowe zarządzanie bezpieczeństwem informacji.

3. Tworzenie kopii zapasowych

Skuteczna polityka tworzenia kopii zapasowych nadal należy do rzadkości – automatyczny backup dotyczy zaledwie 20% przypadków (raport Vecto). Tymczasem utrata danych należy do najpoważniejszych konsekwencji, jakich może doświadczyć firma niedbająca o zarządzanie bezpieczeństwem informacji, w efekcie generując kolejne problemy. Druva – kopie zapasowe dla firm to bezpieczna technologia umożliwiająca przechowywanie plików oraz odzyskanie danych w przypadku ich utraty. Jednocześnie takie rozwiązanie ułatwia komunikację wewnętrzną i pozwala ograniczyć koszty związane z infrastrukturą IT (podobnie jak chmura dla firm).  

4. Okresowy przegląd infrastruktury biurowej

Jednym z atrybutów bezpieczeństwa informacji jest poufność (pozostałe to integralność oraz dostępność), która oznacza, że dane są dostępne wyłącznie dla osób uprawnionych. Istnieje jednak wiele środków umożliwiających naruszenie tej poufności, co dla przedsiębiorstwa stanowi realne zagrożenie. Kwartalny przegląd firmowej infrastruktury jest skutecznym sposobem na wykrycie oprogramowania lub urządzeń nasłuchujących oraz gromadzących informacje z pomieszczeń. 

W związku z zagrożeniem naruszenia poufności, szczególnie dotyczącym branży medycznej i firm patentowych (bezpieczeństwo dokumentów), ważne jest stworzenie odpowiednich warunków do przeprowadzania spotkań biznesowych. Skanowanie pomieszczeń z myślą o urządzeniach nasłuchujących, pozostawienie telefonów w jednym miejscu oraz sprawdzenie pokoju, w którym odbywają się zebrania – tego typu działania powinny stać się rutyną. Jednocześnie bezpieczeństwo danych w firmie można zapewnić poprzez:

  • stworzenie specjalnej linii telefonicznej, w której wszelkie informacje będą szyfrowane,
  • przygotowanie specjalnych szyfrowanych połączeń VPN.

5. Umiejętność rozpoznawania zagrożeń

Wiedza o tym, co zagraża firmowym danym, jest niezbędna do stworzenia bezpiecznej firmy. Jeszcze ważniejsza jest umiejętność rozpoznawania potencjalnych zagrożeń oraz odpowiednia reakcja na nie. Audyt bezpieczeństwa informacji umożliwia weryfikację, czy wiadomości przychodzące, w tym linki, są bezpieczne, ale poważnym wyzwaniem jest wyczulenie pracowników na próby wyłudzenia danych.

Phishing polega na podszywaniu się pod inną osobę lub instytucję, dzięki czemu można uzyskać dostęp do krytycznych informacji – oczywiście część fałszywych wiadomości trafia bezpośrednio do spamu, ale cyberprzestępcy doskonalą swoje umiejętności, rzucając bezpiecznej firmie kolejne wyzwania w zakresie ochrony informacji. Jak w obliczu tego zadbać o bezpieczeństwo danych w firmie?

Jednym ze sposobów jest audyt socjotechniczny weryfikujący podatność pracowników na phishing poprzez bezpieczną symulację ataku hakerskiego (np. przesłanie spreparowanych wiadomości do całego zespołu). Tym samym sprawdzana jest znajomość procedur bezpieczeństwa oraz odporność na manipulację z zewnątrz. Oczywiście, nie chodzi o to, by ukarać pracowników, którzy podczas audytu socjotechnicznego naruszają bezpieczeństwo informacji w firmie. Jest to jednak sygnał dla organizacji, że należy zadbać o odpowiednią edukację i jeszcze lepiej przygotować zespół na rzeczywisty atak hakerski. 

6. Procedury i zarządzanie bezpieczeństwem informacji

Jeżeli Twoim celem jest bezpieczna firma, konieczne będzie opracowanie procedur ułatwiających zarządzanie bezpieczeństwem informacji – warto poprosić o pomoc specjalistów, którzy dysponują skutecznymi narzędziami ochrony danych. Opieka informatyczna dla firm w Warszawie zapewnia niezbędne wsparcie poprzez przygotowanie zestawu odpowiednich zasad i scenariuszy, dostosowanych do zapotrzebowania i możliwości przedsiębiorstwa. Bezpieczeństwo informacji i usług w nowoczesnej instytucji i firmie nie istnieje bez konsekwentnie przestrzeganych procedur i scenariuszy, które pozwalają podjąć odpowiednie działania w przypadku sytuacji krytycznej. 

7. Testy penetracyjne

Przeprowadzane raz w miesiącu testy penetracyjne, czyli kontrolowane ataki na system, stanowią formę audytu bezpieczeństwa informacji – wykrywają luki w systemie, które wymagają zabezpieczenia lub dodatkowego wzmocnienia. Testowanie istniejących rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa danych w firmie oraz ich poziomu umożliwia opracowanie raportu, na podstawie którego wdrażane są zmiany. Nie istnieje system pozbawiony słabości, dlatego testy penetracyjne należy przeprowadzać regularnie. Miej jednak na uwadze fakt, że skuteczność testu zależy od doświadczenia i wiedzy na temat cyberprzestępstw osoby, która go wykonuje.

8. Zewnętrzne wsparcie informatyczne

Bezpieczeństwo informacji i usług w nowoczesnej instytucji i firmie polega również na korzystaniu z narzędzi, które tworzą firmy takie jak Microsoft. Usługa Azure ATP (Advanced Threat Protection) to rozwiązanie oparte na chmurze umożliwiające identyfikację zagrożeń takich jak podejrzana tożsamość użytkownika czy niepożądane działania ze strony nieznanego użytkownika. Wdrożenie ATP nie zastąpi kompleksowego zarządzania bezpieczeństwem informacji, ale stanowi doraźne wsparcie w zakresie bezpieczeństwa IT.

Bezpieczna firma – podsumowanie 

Bezpieczeństwo dokumentów (czyli danych) w firmie stanowi poważne wyzwanie – działalność biznesu w dużej mierze oparta jest na obecności w sieci, a to z kolei wiąże się z licznymi zagrożeniami, począwszy od kradzieży hasła, skończywszy na całkowitej utracie kluczowych zasobów. Przedstawiliśmy osiem wskazówek, dzięki którym jesteś w stanie stworzyć bezpieczną firmę, przygotowaną na potencjalny atak hakerski. Do tego jednak niezbędne jest profesjonalne wsparcie – niemal połowa badanych twierdzi, że ich firma nie zatrudnia specjalisty w zakresie bezpieczeństwa informacji (raport Vecto). Powody mogą być różne, natomiast nie ulega wątpliwości, że o bezpieczeństwo danych w firmie należy zadbać. 

Lemon Pro to zespół doświadczonych specjalistów, dzięki którym kompleksowe zarządzanie bezpieczeństwem informacji w firmie nie stanowi problemu. Przeprowadzamy audyty bezpieczeństwa informacji, wykorzystujemy narzędzia wspierające ochronę danych i zarządzanie przedsiębiorstwem (między innymi Microsoft Azure ATP – Azure Advanced Threat Protection) oraz dzielimy się wiedzą, dzięki czemu masz dostęp do najlepszych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa IT. Twoją firmą zaopiekuje się dedykowany zespół ekspertów z różnych obszarów informatyki. Skontaktuj się z nami – wspólnie stworzymy bezpieczną firmę!