Jak chronić się przez wyciekiem firmowych danych?

Kwestie związane z bezpieczeństwem danych to ostatnio jeden z najgorętszych tematów w mediach. Zeznania Zuckerberga przed komisją senacką czy paląca dla każdego przedsiębiorcy kwestia RODO to jednak zaledwie część tematu. Najbardziej niebezpieczne z punktu widzenia firm są bowiem, rzadko komentowane w mediach o największym zasięgu, ataki hakerskie na firmowe dyski i związane z tym wyłudzenia danych zwane ransomware. O tym, jak wygląda wyłudzenie typu ransomware, pisaliśmy na naszym blogu już w zeszłym roku. Wiedzy na temat bezpieczeństwa nigdy za wiele dlatego dziś przygotowaliśmy kilka porad na temat tego, jak chronić swoją firmę przed wyciekiem strategicznych danych.

Gdzie najbezpieczniej przechowywać firmowe dane?

Do niedawna najpopularniejszym miejscem do archiwizacji firmowych danych była stacjonarna serwerownia, zazwyczaj zajmująca jedno z pomieszczeń biurowych. Dziś powoli odchodzi się do tego sposobu na rzecz przechowywania i archiwizowana firmowych danych w chmurze. Trendy wyznaczają oczywiście korporacje. Wystarczy spojrzeć na portfolio największych światowych dostawców usług w chmurze (w tym wypadku zaglądamy sobie do sekcji „Customers” na stronie Druva), by przekonać się, że firmy takie jak Carlsberg, Crocs, DHL, Eset czy Fujitsu (wymieniamy zaledwie te najbardziej znane marki pojawiające się na samym początku bogatej listy klientów Druva) od dawna zaufały chmurze i możliwościom, jakie oferuje cloud computing.

Przechowywanie firmowych danych na serwerze zewnętrznym to tak naprawdę jedyna gwarancja stuprocentowego ich zabezpieczenia. Czemu? Pierwszym problemem, który rozwiązuje migracja do chmury, jest zakończenie pracy na serwerowni stacjonarnej. Odłączając serwer od prądu po raz ostatni, możemy zapomnieć o awariach mechanicznych, które siłą rzeczy zdarzyć się mogą w każdym biurze. Zalanie, pożar, przegrzanie serwera, włamanie – trzymając swoje dane w chmurze, nie musicie się obawiać żadnego z wymienionych czarnych scenariuszy. Przeniesione do chmury dane są nie tylko chronione przed zagrożeniami mechanicznymi, ale także wielokrotnie zabezpieczone przed wirtualnymi włamaniami kończącymi się kradzieżą lub blokadą strategicznych danych.

Bezpieczeństwo firmowych danych w chmurze.

Wspomnieliśmy już o tym, że chmura to miejsce totalnie odporne na wpływ zewnętrznych czynników mechanicznych takich jak na przykład zalanie czy pożar. Co ważne, chmura jest także najbardziej odporna na ataki hakerskie, które w ostatnich latach stały się prawdziwą plagą nawiedzającą przedsiębiorców. Żeby uzmysłowić sobie jak skutecznym „sejfem” dla firmowych danych jest chmura, trzeba wyobrazić sobie sytuację, w której cenną dla nas rzecz zamykamy w pomieszczeniu, do którego można nałożyć właściwie nieskończoną ilość często zmieniających się zabezpieczeń.
Już sama chmura to bezpieczne miejsce na firmowe dane, jeśli dołożymy do tego profesjonalne aplikacje ograniczające dostęp do zasobów dla osób niepożądanych, to okaże się, że migracja do chmury jest najlepszym z dostępnych na rynku rozwiązań służących do ochrony kluczowych dla działalności firmy dokumentów.

Jak kontrolować dostęp do firmowych danych?

Kontrola jest podstawą bezpieczeństwa, dlatego migrując do chmury, zyskujemy nie tylko nowoczesne środowisko pracy, ale także narzędzia pozwalające nam na zaawansowaną kontrolę dostępu do cennych dla nas zasobów. Nawet pracując w dużej grupie, jesteśmy w stanie swobodnie zarządzać poziomami dostępów dla wszystkich pracowników i przydzielać im dostępy wyłącznie do zasobów związanych z projektami, które ich dotyczą.

Podwójna weryfikacja dostępy w chmurze – czyli jeszcze więcej bezpieczeństwa

Kolejnym argumentem przemawiającym za wdrożeniem chmury obliczeniowej w firmie jest możliwość założenia zaawansowanych zabezpieczeń weryfikacji dwuetapowej. Dzięki nim możemy ograniczyć do minimum włamania prowadzone przez osoby, które na przykład wykradną login lub nawet mobilny sprzęt naszych pracowników. Zgubienie tabletu przez pracownika będzie oznaczać tylko utratę wartego kilkaset złotych urządzenia, a nie wielki problem związany z tym, że niepożądane osoby mogą zyskać dostęp do danych naszych oraz naszych klientów.

Migracja firmowych danych do chmury to najlepszy sposób na zapewnienie im stu procent bezpieczeństwa. Wielka dyskusja na temat bezpieczeństwa danych w sieci oraz wprowadzenia RODO to doskonały pretekst, żeby raz na zawsze uporządkować kwestie związane z zarządzaniem przechowywanymi przez firmę dokumentami.