Pięć korzyści wynikających z korzystania z cloud computingu

Ten artykuł przygotowaliśmy z myślą o wszystkich osobach, które…wiedzą czym jest cloud computing, a tym bardziej zdają sobie sprawę z tego, jakie korzyści wynikają z wprowadzenia chmury w firmie! Czemu? Otóż pracując wiele lat w środowisku chmury, nauczyliśmy się, że największym problemem we wdrożeniu technologii chmury w firmie jest niewiedza oraz brak świadomości korzyści ze strony osób decyzyjnych. Tymczasem rewolucja IT związana z pojawieniem się chmury jest faktem, a kolejne firmy migrujące swoje zasoby do środowiska chmury tylko potwierdzają, że to właśnie w tym środowisku IT będziemy wszyscy pracować za kilka lat.

Przedstawiamy zatem pięć korzyści wynikających z przeniesienia firmowych zasobów do chmury:

1. Bezpieczeństwo

Tak naprawdę wszystko zawsze sprowadza się do tego punktu. To właśnie odpowiednie zabezpieczenie firmowych dokumentów jest głównym pretekstem, dla którego firmy decydują się na migrację do środowiska chmury. W przeciwieństwie do serwerowni stacjonarnych chmura odporna jest na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
Dodatkowo na swoje serwery w chmurze możesz nakładać wiele zabezpieczeń, a także kilkuetapową weryfikację dostępu, która sprawia, że kontrolą obejmiesz nawet konkretne działy wewnątrz organizacji, odseparowując część pracowników od spraw ich niedotyczących.

2. Koniec z infrastrukturą w biurze

Tak jak pisaliśmy w poprzednim punkcie. To właśnie chmura zapewnia optymalne bezpieczeństwo firmowym dokumentom. Pożar, zalanie, włamanie czy przegrzanie sprzętu, migrując do chmury, możesz kompletnie zapomnieć o problemach związanych z tego typu zdarzeniami losowymi, a tym samym wykreślić biurową serwerownię z listy sprzętu, który ubezpiecza Twój agent ubezpieczeniowy. Co więcej, poza zwolnieniem miejsca, które do tej pory zajmowała serwerownia, migracja do chmury do minimum upraszcza proces płatności i sprawia, że raz na zawsze zapominasz o płaceniu za konserwację czy zakup nowego sprzętu.

3. Optymalizacja kosztów

Istotną korzyścią, na którą zwracamy uwagę wszystkich zainteresowanych migracją firmowych zasobów do chmury, jest optymalizacja kosztów utrzymania firmowego IT. Wspominaliśmy już o oszczędności wynikającej z braku potrzeby inwestycji w stacjonarny sprzęt oraz jego konserwację. Migrując do chmury, możesz też bardzo łatwo planować wydatki swojego przedsiębiorstwa, bo większość usług oraz produktów w chmurze rozliczana jest w systemie abonamentowym. Oznacza to, że za każdym razem płacisz dokładnie za taką ilość usług, z jakich korzystasz, nie ponosząc dodatkowo kosztów związanych z eksploatacją czy serwisowanie. Co więcej, rozszerzenie usługi o kolejne stanowiska czy wykupienie owego produkty (np. dostępu do bardziej zaawansowanych opcji Office365) nie wiąże się od razu z zakupem bardzo drogiej licencji.

4. Nowoczesne usługi

Chmura to nowoczesność i przyszłość. Możemy się bronić i ignorować ten fakt, ale tylko do czasu. Już w tej chwili większość usług, z których korzystamy prywatnie hostowana, jest w chmurze. Sprawia to, że tylko kwestią czasu pozostaje przeniesienie większości biznesowych operacji do środowiska typu cloud. Tak jak pisaliśmy na początku, z chmury korzystają największe firmy świata, a dowodem na to, jak rośnie popularność usług w chmurze, jest fakt, że należące do Amazon.com Amazon Web Services już w te chwili generuje większość zysków jednego z najpopularniejszych sklepów świata…

5. Zdalny dostęp

Skoro żyjemy w cywilizacji cyfrowej trudno, byłoby wyobrazić sobie przyszłość biznesu bez mobilności. Stuprocentową wolność od biurka zapewnia migracja do chmury. Wszystkie popularne aplikacje działające w chmurze pozwalają na sterowanie nimi z każdego miejsca na świecie. Jedyne co jest do tego potrzebne to komputer lub inne urządzenie z dostępem do Internetu.

Powyższe przykłady to zaledwie część z korzyści, które wynikają z migracji firmowych danych do chmury. Jest ich jednak o wiele więcej, a każdy z klientów Lemon Pro i użytkowników chmury ma swoją listę benefitów, które sprawiły, że migracja firmowych zasobów do chmury zmieniła ich biznesowe życie.