Co zrobić, gdy nie mam w biurze miejsca na serwerownię?

Biurowa serwerownia jeszcze do niedawna była stałym elementem wyposażenia każdej przestrzeni biurowej. Ekspres do kawy, komputery, telefony, biurka i tajemnicze pomieszczenie, które w zimowe dni zapewnia odpowiednią dawkę ciepła.
Wiele współczesnych firm, które na przykład mają siedziby w mieszkaniach lub małych lokalach, nie może sobie jednak pozwolić na marnowanie cennej przestrzeni na coraz bardziej archaiczne rozwiązanie, jakim jest biurowa serwerownia. Co zatem zrobić, żeby móc zrezygnować z serwerowni stacjonarnej, a równocześnie bardzo swobodnie przechowywać firmowe dane i zapewnić im odpowiednie (a jak wykażemy zaraz) jeszcze większe bezpieczeństwo?

Co zamiast firmowej serwerowni?

Dziś nowoczesne technologie rozwiązują właściwie każdy biznesowy problem. Przychodzą one również z pomocą w momencie, w którym zastanawiamy się czym zastąpić firmową serwerownię, albo jak korzystać z własnej przestrzeni bez potrzeby instalowania w biurze własnego serwera. Rozwiązaniem, które idealnie zastąpi tak zwany serwer stacjonarny, jest chmura. To, coraz popularniejsze, rozwiązanie to remedium na wszystkie problemy związane z przechowywaniem, archiwizacją i zabezpieczeniem danych. Migracja do chmury pozwala skorzystać nie tylko z najważniejszych funkcji serwerowni stacjonarnej, ale co istotne przenosi przedsiębiorcę w kompletnie nowy wymiar zarządzania danymi, dając mu narzędzia i możliwości, z których może korzystać z każdego miejsca na świecie. Przykłady?

W czym chmura jest lepsza od firmowej serwerowni?

Przewaga chmury nad firmową serwerownią jest oczywista. Potwierdzi to każdy przedsiębiorca, który zdecydował się na migrację swoich zasobów do środowiska chmury. Wśród największych zalet przeniesienia firmowych danych do chmury można wymienić:

– zabezpieczenie danych przed uszkodzeniami mechanicznymi-migrując do chmury, można na zawsze zapomnieć o zagrożeniach związanych z uszkodzeniami mechanicznymi serwera. Pożar, zalanie, spięcie czy inne wypadki losowe odchodzą w niepamięć, bowiem chmura nigdy nie ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu, a co ważne…

– dane w chmurze można skopiować nieskończoną ilość razy – przechowywane w chmurze dane są nie tylko odpowiednio zabezpieczane, ale też duplikowana taką ilość razy, która uniemożliwia ich utratę. Dane zabezpieczane i archiwizowane w chmurze można odzyskać właściwie w każdej sytuacji. Wszystko zależy bowiem tylko od konsekwencji administrowania.

– obsługa chmury jest prosta i intuicyjna – konsekwencja administratora to jedno, a umiejętność obsługi chmury to drugie. Co ważne kolejną przewagą chmury nad serwerownią stacjonarną jest to, że do profesjonalnego zarządzania chmurą nie jest potrzebne zatrudnianie eksperta od IT. Wszystkie bieżące prace jest w stanie wykonywać pracownik etatowy, który nie musi posiadać rozległej wiedzy informatycznej.

– dane w chmurze dostępne są z każdego miejsca na świecie – chmura to najbardziej nowoczesna infrastruktura informatyczna. Tak jak pisaliśmy wyżej do zarządzania nią, nie jest konieczny ani ekspercka wiedza, ani tym bardziej specjalistyczny sprzęt. Wystarczy laptop, smartfon, tablet i…dostęp do Internetu. Sprawia to, że dane przechowywane w chmurze dostępne są z każdego miejsca na świecie niezależnie od pory dnia.

– oszczędności, oszczędności, oszczędności – jeśli nie przekonał was żaden z czterech wymienionych powyżej argumentów to być ostatecznym argumentem przemawiającym za rezygnacją z serwerowni stacjonarnej na rzecz chmury, są oczywiście pieniądze! Chmura rozliczana jest w systemie abonamentowym, a opłata miesięczna zapewnia nie tylko korzystanie z przestrzeni serwerowej w chmurze oraz innych usług, ale także wsparcie ekspertów od IT. Co ważne wszelkie koszty konserwacyjne i serwisowe ponosi dostawca i administrator, a zamawiający nie musi przejmować się problemami technicznymi czy aktualizacją oprogramowania.

Jak zatem widać problem związany z brakiem miejsca na serwerownię stacjonarną rozwiązać można w bardzo prosty sposób. Wystarczy zdecydować się na przeniesienie firmowych danych do chmury. Migracja dokumentów w chmurę to nie tylko wygoda i oszczędność, ale także zapewnienie im należytego bezpieczeństwa, które jest tak istotne w czasach nasilających się z każdym dniem ataków hakerskich typu Ransomware, o których stali czytelnicy naszego bloga z pewnością słyszeli nie raz. Zatem pora zakończyć rozważania na temat tego, co mamy zrobić, kiedy w naszym biurze brakuje miejsca na serwer i po prostu jak najszybciej migrować firmowe dane do chmury.