Jak znaleźć eksperta od chmury?

Znalezienie eksperta od chmury, paradoksalnie, może być bardzo trudnym zadaniem. Duża konkurencja na rynku, szum informacyjny, niekompetentne firmy oferujące bardzo tanie usługi, spora liczba materiałów „edukacyjnych”, które tak naprawdę są tylko folderami reklamowymi firm. Jak zatem sprawdzić, czy firma, której chcę powierzyć opiekę informatyczną nad swoimi strategicznymi danymi firmowymi, jest naprawdę warta zaufania i zapewni mojej firmie tak pożądane bezpieczeństwo?

Gdzie szukać eksperta od chmury?

„W Google, drodzy Państwo” chciałoby się powiedzieć. Pamiętajcie jednak, że wyniki globalnej wyszukiwarki to jedno, a prawdziwe doświadczenie to drugie. Wirtualne poszukiwania specjalisty od zarządzania chmurą warto zatem chociaż częściowo oprzeć na poszukiwaniu rekomendacji wśród znajomych firm. Nie muszą to być od razu partnerzy, ale mogą na przykład klienci. Do chmury migruje coraz więcej firm i instytucji, a sama decyzja o migracji nie jest nijak uzależniona od branży, w której działa podmiot. Poszukiwania eksperta od chmury można zatem rozpocząć od rozesłania kilku maili do znajomych z branży, jesteśmy przekonani, że każdy z czytających ten tekst zna choć jedną osobę, która korzysta z narzędzi osadzonych w chmurze.

Na co zwrócić uwagę wybierając eksperta od chmury?

Szukając eksperta od chmury, który zapewni bezpieczeństwo naszym firmowym danym i bezinwazyjnie przeprowadzi migrację firmowych plików do środowiska chmury koniecznie, zwróćmy uwagę na kilka istotnych czynników:

1. Doświadczenie – bez ogródek spytajmy o referencje i poprośmy o rekomendacje, które posiada firma. Referencje i popularne „papiery” to często zaniedbywana sfera, ale pamiętać należy, że uczciwy przedsiębiorca, nawet jeśli zapomina o gromadzeniu dokumentacji oceniającej jego kompetencje, to zawsze bez problemu skontaktuje swojego potencjalnego klienta z osobami, które już skorzystały z jego usług, albo najzwyczajniej w świecie posiada na swojej stronie internetowej lub na profilu w mediach społecznościowych odpowiednią sekcję z opiniami.

2. Certyfikaty – innymi dokumentami, którymi firmy chwalą się bardzo chętnie, są przyznawane przez globalnych dostawców usług w chmurze, są wszelkiego rodzaju certyfikaty, zaświadczenia, potwierdzenia ukończenia kursów i inne dokumenty, które są dowodem na to, że dana osoba, lub firma posiada przynajmniej podstawową wiedzę w danym zakresie.

3. Produkty/platformy w ofercie – Każda poważnie działająca firma IT zajmująca się migracją do chmury i opiekująca się danymi klientów posiada w swojej ofercie możliwość wdrożenia najpopularniejszych na rynku produktów. Office 365, Microsoft Azure, Druva, Safeq to tylko niektóre z nich. Współpraca z dostawcami największych i najlepszych produktów na rynku IT to powód do dumy i kolejny argument przemawiający „za” wybraniem firmy, która posiada w swojej ofercie takie oprogramowanie. My w Lemon Pro wiemy, jakie są najlepsze i najskuteczniejsze narzędzia usprawniające pracę i zapewniające bezpieczeństwo w chmurze, dlatego w sekcji „Produkty” na naszej www znajdziecie nie tylko wymienione w tym podpunkcie marki.

Większość informacji, które powinny zostać zweryfikowane podczas poszukiwania eksperta od chmury, można bez problemu znaleźć w Internecie. Jednak przed podjęciem decyzji o wyborze eksperta do spraw chmury warto postawić sobie jeszcze jedno pytanie…

Co może mi zaoferować dobry ekspert od chmury?

Dobry ekspert od chmury jest w stanie zaoferować kompleksowe wsparcie w zarządzaniu infrastrukturą IT, opiekę informatyczną, migrację firmowych danych oraz wdrożenie różnego rodzaju systemów. To istotne, bowiem najpopularniejszym, a zarazem najwygodniejszym dla zamawiającego, sposobem rozliczania na rynku usług w chmurze jest abonament. W ramach takiego abonamentu zamawiający może korzystać z wielu usług, ale również bardzo swobodnie dokupować rozszerzenia i kolejne interesujące go opcje jak na przykład dostęp do większej ilości kont oraz opisanych przez nas wcześniej produktów takich jak Office 365 czy Druva.

Co jest najważniejsze przy wyborze eksperta do chmury?

Najważniejszy jest jak zwykle rozsądek! Nie odkrywamy nic nowego, ale prawda jest taka, że to właśnie rozwaga powinna być najlepszym doradcą podczas podejmowania tak ważnej decyzji, jak wybór osoby lub firmy, która przeprowadzi migrację firmowych danych do chmury oraz zapewni im kompleksowe bezpieczeństwo.