Dlaczego warto robić backup firmowych danych?

Odzyskanie utraconych danych z uszkodzonego nośnika często jest niemożliwe, nawet przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania. Każdego dnia firmowe dane narażone są na działanie złośliwego kodu, atak hakerów, czy uszkodzenie sprzętu. W przypadku awarii lub kradzieży kopie zapasowe są jedyną deską ratunku. W tym wpisie wyjaśnimy czym jest backup danych i dlaczego warto go przeprowadzać.

Czym jest Backup danych?

Backup to skuteczna metoda ochrony danych przed zniszczeniem lub ich całkowitą utratą polegająca na wykonywaniu kopii bezpieczeństwa na nośnikach zewnętrznych. Ideą Backupu, jest możliwość odzyskania zabezpieczonych w ten sposób informacji w sytuacjach awaryjnych, skutkujących utratą plików na urządzeniu źródłowym.

Według badania zleconego przez firmę Intel wynika, że 62% korporacji w naszym regionie korzysta wyłącznie z hasła dla zabezpieczenia firmowych informacji. W raporcie możemy przeczytać, że w 2016 roku 27% polskich firm doświadczyło włamania do sytemu IT. Na domiar złego aż 40% przedsiębiorstw nie ma planu awaryjnego w przypadku naruszenia bezpieczeństwa czy kradzieży. Sytuacja jasno pokazuje jak istotne powinno być dla firmy regularne przeprowadzanie Backupu.

Zabezpieczać możemy wiele rodzajów plików m.in.:

  • Dokumenty handlowe – w tym umowy, faktury czy też cenniki,
  • Firmowe bazy danych – przykładowo z systemów klasy ERP w chmurze,
  • Archiwa programów pocztowych
  • Dane klientów
  • A nawet pliki graficzne i wideo

Dane stają się najważniejszym z zasobów firmy, dlatego tworzenie kopii zapasowych staje się integralną częścią polityki bezpieczeństwa wielu przedsiębiorstw. Jakie są zasady idealnego Backupu danych? Po pierwsze kopia zapasowa musi być wykonywana automatycznie bez ingerencji człowieka.

Jak prawidłowo zabezpieczyć firmowe dane?

Przechowując dane na dysku ryzykujemy ich bezpowrotną utratę w przypadku pożaru czy włamania. Automatyczna kopia bezpieczeństwa pozwala wykluczyć błąd ludzki i konieczność pamiętania o jej wykonywaniu.

Jedną z zalet archiwizacji jest regularność, daje ona pewność posiadania zawsze aktualnej kopii danych. Wystarczy raz ustalić harmonogram i wybrać pliki do zabezpieczenia, całą pracę aplikacja wykona za Ciebie. Kolejny plusem backupu jest zewnętrzna lokalizacja plików. Kopia wykonywana online sprawia, że dane są automatycznie wysyłane na serwer zewnętrzny – do chmury. Dzięki temu możesz być spokojny, cenne informacje nie zostaną utracone na skutek zdarzeń losowych jak powódź, pożar czy kradzież.

Należy przy tym pamiętać, że ważne jest miejsce przechowywania plików. Lokalizacja determinuje system prawny, który chroni lub nakłada na usługodawcę dodatkowe obowiązki. Z tego względu warto przechowywać dane na terenie Polski. Jeśli decydujemy się na inny krok należy ze szczególną uwagą analizować zapisy umów z zagranicznymi podmiotami, których systemy prawne nie są nam znane.

Jeśli szukasz skutecznej ochrony dla dokumentów firmy zastanów się nad wyborem aplikacji Druva. Program zapewnia bezpieczeństwo podczas transmisji danych, dzięki zastosowaniu protokołu szyfrowania AES 256. Wielopoziomowy monitoring utrzymuje stałą kontrolę nad danymi. Co ciekawe, aplikacja oferuje indywidualny dla każdego pracownika sposób weryfikacji logowania. Od tej pory dostęp do strategicznych plików będą mieli wyłącznie oddelegowani pracownicy. Druva zapewnia cykliczność wykonywanej pracy. Możesz ustalić własny harmonogram backupu dzienny lub tygodniowy wybór należy do Ciebie. Kopii dokonasz z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu. Wybierając usługę Druva, otrzymujesz backup danych w chmurze, który gwarantuje stabilność prowadzenia biznesu.

Dlaczego warto robić backup firmowych danych?

Przede wszystkim nie martwisz się o awarię nośników z kopiami zapasowymi. Ze względu na zewnętrzną lokalizację nie jesteś również narażony na utratę strategicznych plików. Dodatkowo oszczędzasz pieniądze potrzebne na zakup własnych serwerów. Plusem jest także możliwość dostępu do danych z wielu urządzeń, w tym urządzeń mobilnych przez 24h na dobę. Jak o nasze dane dbają profesjonalne firmy? Głównie dzięki ośrodkom przetwarzania danych wyposażonym w ogromną ilość serwerów. Zazwyczaj stosuje się redundancję systemów, podtrzymujących pracę infrastruktury IT. Wyklucza się w ten sposób ryzyko awarii sprzętu i utraty danych. Usługodawcy utrzymują łączność systemu dzięki umowom z wieloma operatorami telekomunikacyjnymi co daje dostęp do aplikacji biznesowych przez 365 dni w roku. Nad infrastrukturą sieciową i serwerową nadzór przez całą dobę sprawuje zespół wykwalifikowanych techników. Dla zapewnienia wyższego poziomu bezpieczeństwa kopie przechowywanych informacji są usytuowane w sejfie pod szczególną ochroną.

Przechowywanie strategicznych danych w oparciu o własną infrastrukturę IT, szczególnie przy tak dużych ilościach informacji generowanych przez korporacje, staje się utrudnione i mało efektywne zarówno pod względem kosztów jak i możliwości operacyjnych kadry. Systematyczne tworzenie kopii danych pozwala zminimalizować ryzyko utraty kluczowych danych. Automatyczne kopie zapasowe to klucz do bezpieczeństwa firmowych danych.

Zapoznaj się z naszą ofertą dostępną na stronie głównej. W zakładce produkty znajdziesz więcej informacji o funkcjach programu do tworzenia kopii zapasowych w chmurze. Wybierz rozwiązanie Druva oparte na technologii chmury i ciesz się bezpieczeństwem firmowych danych!