Jak zwiększyć potencjał firmy dzięki rozwiązaniom opartym na chmurze?

W momencie, kiedy kwitnie ransomware i cyberprzestępczość oraz rośnie niebezpieczeństwo pracy w rozproszonych zespołach, firmy poszukują skutecznych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo oraz umożliwiających elastyczną pracę na plikach online. Kto by pomyślał, że to właśnie technologia chmury obliczeniowej zrobi tak zawrotną karierę zmieniając przy tym na lepsze życie współczesnego przedsiębiorcy.

Rynek cloud computing w Polsce

Branża rozwiązań opartych na chmurze rozwija się w zawrotnym tempie. Wiele firm w Polsce decyduje się na wdrożenie technologii cloud computingu. W 2012 roku zaledwie co drugi przedsiębiorca w Polsce rozważał wprowadzenie chmury w swojej firmie. Reszta uznawała, że wiąże się to ze zbyt dużymi kosztami.
Według najnowszego raportu IDC, w 2016 roku rynek chmury publicznej w Polsce zwiększył się o 25% w porównaniu do roku poprzedniego. Badania wskazują, że do 2019r. segment cloud computing będzie rósł średnio 5 razy szybciej niż tradycyjny rynek usług IT! Przyjrzyjmy się zatem bliżej zaletom jakie niesie za sobą wdrożenie technologii chmury w firmie.

Zwiększ potencjał biznesu dzięki chmurze

Tym co najbardziej przyciąga firmy z sektora MŚP do inwestycji w rozwiązania oparte na chmurze to szansa optymalizacji kosztów IT. Korzystając z usług w chmurze firma może łatwo ograniczyć wydatki na infrastrukturę IT. Chmura obliczeniowa to twoja prywatna firmowa przestrzeń wirtualna. Wszystkie ważne dane umieszczone są na zewnętrznych serwerach, dzięki czemu na firmę nie spada obowiązek utrzymania kosztowych serwerowni – nie musi też zakupywać drogiego oprogramowania. W ramach niskiego abonamentu dostajesz technologię, z pomocą której stworzysz strukturę IT swojej firmy od nowa, a zaoszczędzony czas i środki przeznaczysz np. na promocję. O tym, że chmura to oszczędność wie Komisja Europejska, według jej raportu zastosowanie chmury obliczeniowej obniża koszty prowadzenia firmy średnio o 10-20%!

Inną zaletą rozwiązań w chmurze jest brak jakiejkolwiek ingerencji w wykonywaną pracę. Technologia chmury pozwala swobodnie zarządzać biznesem bez przestojów czy opóźnień. Ważne firmowe dane przechowywane są na zewnętrznych serwerach. Dzięki temu masz do nich dostęp z każdego miejsca na świecie przez 24h na dobę! Usługodawcy technologii chmury dają gwarancję ciągłości prowadzonych procesów dzięki zastosowaniu awaryjnego zasilania serwerowni. Wykorzystanie kilku niezależnych dostawców łączy internetowych daje pewność że nigdy nie stracisz kontaktu z ważnym dla firmy klientem.

Korzystanie z usług chmury jest całkowicie bezpieczne, transmisja danych na serwery jest szyfrowana certyfikatem SSL stosowanym m.in. w bankowości elektronicznej. Na dodatek sam wybierasz rodzaj i poziom szyfrowania danych – do wyboru 128 bit lub 256. W chmurze możesz robić backup firmowej bazy danych, dokumentów handlowych czy danych klientów. Informacje są archiwizowane i zabezpieczane przed dostępem osób niepowołanych. Nie tracisz czasu na zabezpieczenie lokalnego środowiska systemowego, gdyż dane są przechowywane na wielu dyskach jednocześnie. Do tego są chronione przed złośliwym oprogramowaniem (robakami, ransomware). W ramach zabezpieczenia przed utratą danych, możesz ustawić harmonogram ich zapisywania na serwer. Dzięki takiej automatycznej kopii zapasowej w chmurze będziesz miał pewność że dane są zawsze bezpieczne i aktualne.

Sprawne zarządzanie firmą w chmurze

Wielu współczesnych biznesmenów nie zdaje sobie sprawy z możliwości chmury obliczeniowej. Warto wiedzieć, że usługi w chmurze pomagają skutecznie usprawniać procesy zarządzania firmą. Służy do tego opcja cloud collaboration, która pozwala na:

  • Usprawnienie pracy z klientami – cloud computing to doskonała alternatywa dla poczty e-mail, możesz udostępniać kontrahentom duże ilości plików niezależnie od ich rozmiarów.
  • Integrację pracowników z odległych oddziałów – pracownicy mogą wysyłać dane do chmury i udostępniać je między sobą,
  • Współdzielenie zasobów – możesz nadawać uprawnienia plikom, modyfikować dokumenty a twoi współpracownicy zobaczą dokonane zmiany niemal w tym samym czasie,
  • Pracę zdalną – dzięki udostępnianiu zasobów w chmurze masz możliwość wdrożenia pracowników zdalnych do twojej firmy,
  • Automatyzowanie prostych zadań – w ramach szybkiego wyszukiwania danych w chmurze usprawnisz wykonywanie prostych zadań biurowych,
  • Praca na urządzeniach mobilnych – dzięki aplikacjom w chmurze zsynchronizujesz pliki pomiędzy urządzeniami takimi jak tablet lub smartfon, dostajesz dostęp do plików z każdego miejsca na ziemi na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu.

Zastosowanie cloud collaboration w firmie pozwoli na zwiększenie wydajności twoich pracowników i usprawni wiele często czasochłonnych procesów.

Sięgnij po rozwiązania w chmurze

Wiele firm na rynku próbuje zbalansować wydatki oraz nakłady na działalność biznesową. W ramach oszczędności niektóre przedsiębiorstwa szukają nowych przestrzeni zbytu. Inne natomiast, chcą z już nasyconego rynku większy kawałek tortu dla siebie. Są i takie, dla których priorytetem jest rozwój organiczny, otwierają nowe oddziały w różnych lokalizacjach lub poszerzają ofertę produktową. Jednak każda firma bez wyjątku, powinna wykorzystać szansę na potencjalne obniżenie kosztów działalności i bez wahania sięgać po usługi oparte na chmurze obliczeniowej. Jeśli dodatkowo widzisz perspektywę usprawnienia procesów w firmie, zwiększenia wydajności pracowników czy wprowadzenia pracy zdalnej zastosuj rozwiązania oparte na chmurze już dziś!

Jeśli interesuje cię tematyka chmury sprawdź inne artykuły na naszym blogu.