Jak chronić dane zapisane w chmurze?

Jak chronić dane zapisane w chmurze?

Chmura to jedno z najbezpieczniejszych środowisk, w których można przechowywać oraz swobodnie przetwarzać cyfrowe dane należące do firmy. Idealna wręcz sytuacja nie oznacza jednak, że w chwili wgrania firmowych danych do chmury możemy zapomnieć dbaniu o ich bezpieczeństwo. Dokumenty przechowywane w chmurze powinny być odpowiednio zabezpieczone. W dzisiejszym wpisie powiemy kilka słów na temat tego jak nie dopuścić do kradzieży firmowych danych przechowywanych w tym właśnie środowisku.

Zabezpieczenie danych w chmurze

Pomimo zabezpieczeń środowiska chmurowego każdy specjalista od informatyki i zabezpieczania danych elektronicznych przyzna, że najbezpieczniejszym miejscem, w którym przechowujemy swoje dane jest serwer odłączono od jakiejkolwiek sieci… Ciągła potrzeba obrabiania danych i dzielenia się nimi z innymi użytkownikami powoduje, że taki sposób ich magazynowania a jednocześnie współdzielenia jest skomplikowany i tym samym  nieekonomiczny.

Nie pozostaje zatem nic innego jak prawidłowe zabezpieczenie danych jakie nasza firma przechowuje w chmurze.

Jedną z podstawowych metod, które możemy zastosować jest tak zwana dwustopniowa autoryzacja. Na czym polega taka autoryzacja dostępu do chmury ? Chodzi o zablokowanie dostępu do niej przy pomocy rozszerzonej autoryzacji do dwóch poziomów. Pierwszy z nich to tradycyjna metoda logowania do systemów informacyjnych, do której wymagany jest login lub e-mail oraz hasło. Dwustopniową autoryzację tworzymy dodając do tego kolejny poziom,  jakim jest logowanie się przy pomocy hasła otrzymywanego za pomocą SMS’a. Metoda ta znana jest klientom części banków, którzy w ten właśnie sposób potwierdzają przeprowadzane przez siebie elektroniczne operacje.

Podwójna autoryzacja dostępu do naszego serwera w chmurze to jednak tylko jedna z metod, którą możemy zastosować. Rozwiązaniem, które stosuje część firm chcących zabezpieczyć się przed hakerami jest powiązywanie kont i loginów z konkretnymi stanowiskami, a następnie przydzielanie dostępów do projektów tylko osobom, które realnie nad nimi pracują. Przykładowo projekt  X obsługiwany jest przez Adama, Krzysztofa i Katarzynę. Tylko te osoby mogą zobaczyć przetwarzane w ramach projektu dokumenty, a haker chcący włamać się na chmurę za pośrednictwem danych logowania, którejś z wymienionych osób będzie miał dostęp wyłącznie do informacji udostępnianej osobie, której konto zhackował. Taki sposób zabezpieczania sprawia, że nawet w przypadku włamania firma traci małą część danych.

Zabezpieczenia chmury –  Pantopa i Azure

Zamiast ciągle obawiać się ataku powinniśmy próbować lepiej się zabezpieczyć. W zwiększeniu bezpieczeństwa naszych elektronicznych zasobów pomogą takie aplikacje, jak chociażby Panopta. System ten służy do monitorowania i zarządzania wewnętrzną i zewnętrzną infrastrukturą informatyczną. Krótko mówiąc jest to narzędzie pozwalające na  stały monitoring sytuacji we wszystkich systemach, z których korzystamy. Monitoring chmury to tylko jedna z funkcji Pantopy. Dzięki temu rewelacyjnemu programowi sprawdzimy też co dzieje się na naszych serwerach, stronach internetowych, kiedy nastąpiła awaria łącza internetowego do Waszej firmy oraz czy aplikacje produkcyjne działają poprawnie. Inteligentny system ostrzegania sprawia, że alert o ewentualnym zagrożeniu otrzymamy niezależnie od miejsca,  w którym się znajdujemy. Możemy skonfigurować Pantopę tak by powiadomienie o problemach otrzymać na maila, smsem czy nawet przy pomocy komunikatora internetowego. Bardzo ważną opcją jest korzystanie przez Pantopę z globalnej sieci monitoringu rozproszonego. Taka opcja wyklucza całkowicie możliwość wywołania fałszywego alarmu. Rozwiązanie to znajdziecie w ofercie firmy Lemon Pro.

Innym narzędziem ułatwiającym zabezpieczenie naszych firmowych zasobów przechowywanych w chmurze jest sygnowana marką Microsoft aplikacja Azure Backup. Ten prosty w obsłudze program to nic innego jak bardzo intuicyjne narzędzie służące do wykonywania kopii zapasowej wszystkich danych przechowywanych w naszej chmurze. Azure to nie tylko stałe bezpieczeństwo i gwarancja posiadania kopii danych najwyższej jakości, ale co najważniejsze łatwość obsługi. Dzięki temu nawet mniej zaawansowani użytkownicy są w stanie bez problemu pracować z nim wykonując samodzielnie kopie zapasowe.

Sposobów na ochronę gromadzonych w chmurze firmowych danych jest sporo. Musimy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo zaczyna się od wprowadzenia zrównoważonej polityki ochrony danych i przyzwyczajenia wszystkich pracowników, że gromadzone przez firmę dokumenty mają wartość równie wielką co firmowe konta bankowe. Bezpieczeństwo firmowych danych to nie tylko bezpieczeństwo systemu. To bezpieczeństwo wszystkich pracowników!