Co zrobić, gdy nie mam w biurze miejsca na serwerownię lub chcę zlikwidować serwerownię?

Co zrobić, gdy nie mam w biurze miejsca na serwerownię lub chcę zlikwidować serwerownię?

Druga dekada XXI wieku rozpędziła się już na tyle, że wynalazki, jakie jeszcze dziesięć lat temu wydawały nam się super nowoczesne teraz powoli stają się niepotrzebnymi gadżetami. Wielu z właścicieli firm bardzo chętnie przekazałaby stare sprzęty biurowe stołecznemu Muzeum Techniki. Pół biedy jeśli chodzi o wysłużony telefon komórkowy czy laptopa. Co jednak jeśli spore pomieszczenie w naszej firmie zajmuje ogromny system serwerów? Przecież w tym miejscu spokojnie można zorganizować pokoik socjalny, albo wstawić ze dwa biurka.

A co jeśli zamierzamy wynająć nowe biuro i najzwyczajniej w świecie nie mamy miejsca na serwerownię?

W końcu w 2016 roku ludzkość jak nigdy optymalizuje, upraszcza i sprowadza wszystko do „kieszonkowej” formy. Temat ten nie omija archiwizacji i przechowywania danych. Dziś wszyscy, którzy chcą zlikwidować firmową serwerownię lub po prostu nawet nie planują jej zakładać w końcu maja wybór!

Alternatywa wobec serwerowni w firmie

Osoby stające przed takim dylematem zawsze najpierw stawiają sobie pytanie. Jaka jest alternatywa dla firmowej serwerowni? Na szczęście odpowiedzi nie trzeba szukać daleko bo jest nią coraz popularniejsza usługa przechowywania danych firmowych w chmurze. Chmura to genialny wynalazek pozwalający nie tylko na bezpieczne archiwizowanie i przechowywanie danych, ale również na swobodny dostęp do nich z każdego miejsca na świecie. Nie ważne, że znajdujecie się na urlopie w Tajlandii. Gorący ASAP nie będzie problemem jeśli tylko znajdziecie komputer (A nie, przecież macie w kieszeni smartfona, a w torbie tablet!) i połączycie się ze stabilnym internetowym łączem.

Usługa chmury pozwala nie tylko na bezpieczne składowanie firmowych dokumentów, ale również na wykonywanie kopii zapasowych innych  elementów ważnych dla  stabilnego działania firmy. Poza plikami w chmurze przechowywać możemy również firmowe dane, kopie zapasowe baz danych, kopie zapasowe stacji roboczych, a nawet całą infrastrukturę serwerową.

To jednak nie koniec plusów bo dzięki dynamicznemu rozwojowi i rosnącej popularności chmur w bezpiecznej przestrzeni możemy nie tylko przechowywać dane, ale też na nich pracować!

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to jest ono zapewniane przez dodatkowe zabezpieczenia, które standardowo udostępnia Microsoft tj. podwójna autoryzacja przy dostępnie do usług Office 365 i Azure, szyfrowanie danych, zablokowanie udostępniania danych poza uprawnionych pracowników danej firmy oraz wiele innych możliwości.

Usługi biurowe w chmurze

Jeśli już ktoś zepsuł nam ten jeden dzień urlopu w Tajlandii to musimy postarać się, żeby były to rzeczywiście zaledwie dwadzieścia cztery godziny. Ułatwią nam to różnego rodzaju usługi biurowe, które możemy zainstalować w swojej chmurze.

Dostawcą najpopularniejszej na rynku usługi tego typu jest oczywiście niezawodny Microsoft. Infrastruktura Azure wraz z aplikacjami Office 365 to produkt, który znajdziecie w ofercie Lemon Pro. Wersja słynnego programu biurowego przeznaczona dla wszystkich pracujących w chmurze to nie tylko dostęp do najsłynniejszych programów świata takich jak Word, Excel czy PowerPoint (w Office 365 jest ich o wiele więcej), ale też wiele innych usług, które sprawią, że raz na zawsze będziecie mieli możliwość uwolnienia się od aplikacji instalowanych bezpośrednio na komputerowym dysku.

Wszystkie osoby używające produktu Office 365 poza dostępem do wymienionych programów korzystać też będą mogły również z bardzo wygodnej funkcji poczty w chmurze. Co ważne poczta w chmurze dostępna w Office 365 za pośrednictwem Lemon Pro to aż 50 GB miejsca na pocztę każdego użytkownika, a także bardzo wygodna możliwość wysyłania załączników o pojemności do 25 MB! To jednak nie koniec atrakcji bo usługa biurowa w chmurze Office 365 posiada też opcję przeprowadzania konferencji online i oczywiście bardzo swobodnego udostępniania plików za pomocą narzędzia OneDrive. W wersji OneDrive dla biznesu każdy użytkownik uzyskuje 1 TB przestrzeni na dokumenty, które mogą być współdzielone dla wszystkich autoryzowanych użytkowników w firmie.

W kwestii wymiany informacji i obiegu plików w chmurze właściwie bezkonkurencyjnym narzędziem wydaje się być AMODIT. Inteligentny system obiegu dokumentów pozwala na wymianę danych między pracownikami firmy przy pomocy zgłoszonej do opatentowania metody adaptacyjnego modelowania obiegu. Opiera się ona na wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz systemu przewidywania zachowań użytkowników. Pozwala to na znaczące obniżenie czasu pracy nad niektórymi projektami, a co za tym idzie na zmniejszenie kosztów. Program dostępny jest aż w czterech wersjach językowych. Polskiej, angielskiej, niemieckiej oraz bardzo atrakcyjnej i rzadko spotykanej wersji arabskiej. System inteligentnego obiegu dokumentów AMODIT, tak jak opisywany przed chwilą Office 365, jest kolejnym świetnym zestawem usług biurowych w chmurze jakie znajdziecie w pakiecie produktów oferowanym przez Lemon Pro.

Dodatkowo firma Lemon Pro dla swoich Klientów zawsze wybierze najlepszy produkt dostępny w internecie w abonamencie miesięcznym i jeśli spełnia standardy bezpieczeństwa zaimplementuje go w firmie oraz przeprowadzi odpowiednie szkolenia.

A gdy jednak potrzebny jest własny, dedykowany serwer z systemem Windows lub Linux?

Gdy jednak koniecznie potrzebny jest serwer z systemem Windows lub Linux wtedy należy wybrać ofertę wynajmu serwerów z następujących dostawców: Microsoft Azure, Amazon lub Digital Ocean. Wymienieni dostawcy w zależności od potrzeb firmy dostarczają serwery o bardzo sprecyzowanych parametrach w bardzo dobrych cenach abonamentowych.

Natomiast, gdy potrzebny jest jednak dedykowany serwer sprzętowy wtedy za granicą oraz na polskim rynku jest wielu dostawców, którzy udostępnią fizyczny serwer (lub farmę serwerów) z dnia na dzień. I to wszystko również w bardzo dobrych cenach.