Jak sprawnie i bezpiecznie przenieść dane do chmury?

Jak sprawnie i bezpiecznie przenieść dane do chmury?

Tematyka bezpiecznego przechowywania danych firmowych w chmurze regularnie powraca na naszym blogu. Ta technologia to jedno z najlepszych rozwiązań z jakich mogą korzystać współczesne firmy chcące usprawnić swoje działanie oraz dążące do zapewnienia przechowywanym przez siebie danym i dokumentom optymalnej ochrony. Każde, nawet najlepsze rozwiązanie, nie działa jednak niestety jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Żeby nasze dane bezpiecznie dotarły do chmury lub na serwer musimy sprawić by proces ich migracji był jak najprostszy i najbezpieczniejszy.

Aby proces migracji firmowych danych przebiegł pomyślnie i bez zakłóceń warto zastosować podejście „proof of concept”, które idealnie sprawdza się przy rozbudowanych projektach i jest stosowane nawet przez filmowców (w ten sposób realizowano np. film „Sin City”).

On-permise vs. cloud based

Ważnym elementem, od którego dla większości firm zaczyna się praca z archiwizacją danych jest podjęcie decyzji na temat tego gdzie i jak mają być one przechowywane. Specjaliści od bezpiecznego przechowywania danych wyróżniają dwa podstawowe podejścia do tego tematu. Pierwszym jest tak zwane środowisko „on-premise”. Pod tą nazwą kryje się system serwerów, które fizycznie znajdują się w siedzibie firmy lub innym wynajmowanym do tego celu pomieszczeniu. Na takich serwerach zainstalowane jest odpowiednie oprogramowanie pomagające w administrowaniu i zarządzaniu całym systemem serwerowym. Drugą metodą jest tak zwana metoda „cloud based” czyli po prostu usługa przechowywania danych w chmurze taka jak na przykład Google Cloud. W tym wypadku firma nie musi inwestować w serwery oraz oprogramowanie bo cała infrastruktura, miejsce na firmowe dokumenty oraz oprogramowanie dostarczane są w chmurze w ramach abonamentu lub innego rodzaju umowy między firmą a dostawcą usług.

Korzystanie z rozwiązań on-premise oraz cloud based najlepiej porównać w punktach.


Rozwiązanie on premise

 

Rozwiązanie cloud based

Koszty
 • jednorazowa inwestycja w sprzęt (wysokie koszty)
 • w przypadku szybkiej rezygnacji z usługi zostajemy z zakupionym sprzętem serwerowym
 • niski miesięczny abonament
 • niskie koszty w przypadku chęci rozbudowy przestrzeni i zakupu kolejnych usług
Bezpieczeństwo
 • możliwość dostosowania poziomów zabezpieczeń (również zabezpieczenie od uszkodzeń mechanicznych)
 • częściej wybierane przez agendy rządowe oraz firmy dysponujące danymi strategicznymi
 • wysoki poziom bezpieczeństwa, możliwość założenia dodatkowych zabezpieczeń
Wdrożenie i obsługa przez pracowników
 • wymagane prace techniczne oraz wygospodarowanie przestrzeni na serwer
 • możliwa konieczność szkolenia dla pracowników
 • wdrożenie i zakup kolejnych funkcjonalności – właściwie natychmiastowe
 • zachowawczy system dostępu prosty do opanowania nawet przez mniej zaawansowanych użytkowników
Dostęp
 • dostępne offline
 • dostępne online z każdego miejsca na świecie

 

Proces migracji danych w firmie

Niezależnie na jaki sposób przechowywania firmowych danych się zdecydujemy proces migracji powinniśmy rozpocząć od wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za projekt. Tak zwany kierownik projektu zadba o to by dane przenoszone z firmowych komputerów na serwery on premise lub z serwerów on premise na przestrzeń w chmurze były odpowiednio przygotowane i opisane. Moment migracji można sobie bowiem wyobrazić jako gigantyczną przeprowadzkę, a jak wszyscy wiemy w trakcie przeprowadzek lubi ginąć sporo rzeczy. Aby podczas migracji danych do chmury czy na serwer nie stracić ani jednego dokumentu trzeba obrać odpowiednią politykę spójności danych, na którą będzie składała się kategoryzacja, formatowanie oraz konwertowanie poddawanych migracji plików i danych. Dzięki temu migracja może też okazać się świetną okazją do zrobienia odkładanych „na jutro” porządków na firmowych dyskach i serwerach.
Proof-of-concept polega na wykazaniu poprawności procesu. Pozwala to na sprawdzenie zaplanowanych procesów w środowisku testowym i dzięki temu zaobserwowanie, a następnie wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń. Dzięki temu kierownik projektu jest w stanie podzielić proces migracji na konkretne etapy i pilotować go aż do osiągnięcia końcowego sukcesu.

Jeśli decydujemy się na dodatkowe zabezpieczenie naszych firmowych danych oznacza to, że mają one dla nas wartość porównywalną do firmowych kont bankowych. Zatem niezależnie od tego czy migracja danych będzie odbywała się na serwery on premise czy z serwerów on premise na chmurę musimy pamiętać, że proces ten nie może być procesem jednorazowym i szybkim. Pośpiech jest złym doradcą więc za każdym razem przygotujmy się do migracji danych firmowych jak do wielkiej akcji logistycznej. Gwarantujemy, że zakończy się sukcesem jeśli tylko będziemy przestrzegać procedur i odpowiednich procesów bezpieczeństwa.